top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Lig Yönetimi ve Hakem Heyeti Röportajı

Merhaba TR Endurance League takipçileri. Bu hafta sizlerle ligimizin mutfağına, yani yarışlarda oluşan temasları inceleyen yarış hakem heyetimize, ligimizin sosyal medyalarda yer alan görsellerini hazırlayan Murat Ada’ya ve lig yönetimimize konuk oluyoruz. Bildiğiniz üzere TR Endurance League 2012 yılından beri aralıksız olarak, Formula 1 eSpor ligi düzenleyen bir platform. Bu platformun oluşabilmesi ve işleyebilmesi içinde yukarıda bahsettiğimiz isimler yoğun bir emek sarf ediyor. Şimdi sizlerle beraber bu işleyişin nasıl ilerlediğini öğreneceğiz.


 

Ali Bulut: Merhaba. TR Endurance League Hakem Heyeti 3 kişiden oluşuyor ve bu isimler Umur Boyacı, Yahya Taşkın ve Ünsal Eroğlu. Takvim 21 yarıştan oluşuyor ve işiniz hiç de kolay değil. Yarışlarda yaşanan temasları, size gelen şikayetleri ve oyun içinde verilen cezaları inceleyerek yarış sonucunu karara bağlıyorsunuz. Cezaları verirken neyi baz alıyorsunuz? Sizden bir pilot temasa karıştığı zaman karar süreciniz nasıl işliyor?


Umur Boyacı: Merhaba, F1 şampiyonamızda uzun zamandır hem yarışıp hem de hakem heyetinde yer almaktayım. Biz öncelikle yarış esnasında oluşan temasları gözlemleyip pilotlardan gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. İşin en zor kısmı eğer iki pilot arasında temas olmuşsa bazen her iki pilot da şikayetçi olabiliyor. İşte o zaman heyet olarak karar vermemiz ve yarış çizgisi, geçiş üstünlüğü gibi konularda kişileri ayrı ayrı değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer bir pilotun aracında fiziksel olarak hasar var ise cezaları buna göre tekrar gözden geçirebiliyoruz. Yıllardır heyet içinde olan arkadaşlarımın da objektifliğinden emin oldum. Çünkü ben de yarış esnasında kazalara karıştım, incelemelere girdim ve hatırı sayılır cezalar aldım. Sayımız üç kişi olduğu için karar vermekte gayet demokratik davranabiliyoruz. Yer yer ayrı görüşlerimiz olsa da pilotların yarışlarına zarar vermeden, rekabeti frenlemeden elimizden geldiğince az müdahale etmeye çalışıyoruz.


Yahya Taşkın: Merhaba, ligde 2 yıldır hakem heyetinde yer almaktayım. Heyet olarak yarış içerisinde olan temasları ve sürüş stillerini inceleyerek değerlendirme yapıyoruz. Açıkçası daha çok gelen şikayetler üzerine olayları inceliyoruz. Karar verme olayı ise iki sürücü arasında yaşanan olaylarda zaman kaybeden, aracı hasar alan ya da yarış dışı kalan sürücüye daha çok yoğunlaşıyoruz. Böyle olaylarda yarış çizgisi üstünlüğü ve apex girişlerine göre değerlendirme yapıyoruz. Elimizden geldiği sürece kimseye bir kasıt olmadan ceza sistemini devreye sokuyoruz. Nadiren de olsa heyet içerisinde de görüş ayrılıkları olabiliyor, ama demokratik bir şekilde sorunu çözmeyi başarabiliyoruz.


Ünsal Eroğlu: Merhaba. 4 yıldır yarıştığım bu ligde 2 senedir aktif olarak hakem heyetinde görev alıyorum ve bunun sorumluluğu altında eldeki tüm yarış kuralları dokümanlarını ve videolarını elimden geldiği kadar inceledim. Yeterli denmese de lig için yeterli olacak bilgi dağarcığına hakem olarak ulaştığımı düşünüyorum. Yarış içi temaslara gelirsek, öncelikle kişi şikayetlerinin esas alarak temasları diğer iki değerli hakemimizle defalarca izlemek kaydı ve eldeki donelerle karşılaştırarak cezai işleme gerek olup olmadığını vicdanlarda kuşkuya yer bırakmayacak şekilde karara bağlıyoruz. Kriterlerimiz genelde temasta herhangi bir pilotun aracının hasar alması, sıra veya zaman kaybetmesi cezanın karakterinde asıl rolü oynamakta. Bir diğer incelememiz genellikle özetlerden veya direkt kendi videolarımızdan şikayet olmasa da bariz yapılmış hataları değerlendirmek şeklinde. Amacımız kesinlikle insanların harcadığı kıymetli vaktin en iyi şekilde karşılığını almasıdır bu yüzden yapılan hataların cezasız kalması ligimizde söz konusu değildir. Hakem heyeti olarak hedefimiz, ligimizin izlenebilirliğini arttırmak, yarışmanın kurallar çerçevesinde kalan fakat yarışmanın kısıtlanmadığı bir düzeye taşımaktır. Yönetim ve hakem heyetine emekleri için teşekkür ediyorum.


Yahya Taşkın - Umur Boyacı - Ünsal Eroğlu
Yahya Taşkın - Umur Boyacı - Ünsal Eroğlu

Ali Bulut: Merhaba Murat Ada. TR Endurance League'in sosyal medya ve görsel içerik hazırlama işlerinden sen sorumlusun ve çıkardığın işlere baktığımızda gerçekten de takdiri hak ediyorsun. Görselleri hazırlarken nelere dikkat ediyorsun? Olmazsa olmaz dediğin bir etken var mı?


Murat Ada: Merhaba, Öncelikle takdiriniz için teşekkür ederim. Ligde 2. senem ve her şey normal bir pilot olarak yarışırken eğlencesine birkaç görsel hazırlamakla başladı. Daha sonra görsellerin beğenildiğini gördüğümde ligin gelişimi ve vizyonu adına devamını getirmenin gerekli olduğunu düşündüm. Şu anda yapmış olduğum görseller ile oldukça ilerleme kaydettik. Tabii ki de sadece benim ile olan bir şey değil, biz bir ekibiz ve bu işi ekip olarak başardık. Görselleri hazırlarken dikkat ettiğim en önemli şey uzun yıllardır devam eden köklü bir F1 eSpor liginin reklamı ve görselleri gerçeğe oldukça yakın olması gerektiği ve bu konuda oldukça özverili bir çalışma yürütmeye çalışıyorum. Photoshop zaten oldukça eğlenceli bir program ve özellikle konu F1 olunca daha da zevkli bir hal alıyor. Umarım uzun zaman boyunca ligimizin görsellerini ve sosyal medya sorumluluğunu yapmaya devam ederim.


Murat Ada
Murat Ada

Ali Bulut: Merhaba Deniz Ataözü. TR Endurance League ailesine 2016 sezonunda katıldın ve 2018 sezonunda da ligin yönetim kanadına geçtin. Özellikle bu sezon ligin tanıtımı için yoğun bir çaba sarf ettin. Sezonun ilerleyen zamanları için hedeflerini öğrenebilir miyiz? Sence TR Endurance League'i diğer Formula 1 eSpor organizasyonlarından ayıran en önemli unsur nedir?


Deniz Ataözü: Merhabalar, dürüst olmak gerekirse benim açımdan şaşırtıcı olmuştu. 2. yılımda Hakem Heyeti'ne 3. yılımda ise ligin yönetimine geçtim. Sağolsun arkadaşlarımız layık görmüşler, ben de bu görevi elimden geldiğince yürütmeye çalışıyorum.

Belirttiğin gibi bu sene ligin tanıtımı için oldukça çaba sarf ettim. Bakacak olursak; (bildiğim kadarı ile) Türkiye'nin en eski (ve hala aktif) Formula 1 eSpor ligiyiz ama bilinirliliğimiz çok değildi. Öncelikle sitemizden başladım ve baştan aşağı yeniden tasarladım. Puanlamalardan, yarış bilgilerine, başvurulardan, galerisine aklınıza gelebilecek tüm site içeriklerinin sorumluluğu bana ait. Sosyal medya hesaplarımız çok pasifti (ki çağımızda bu araçları kullanmamak bir nevi intihar olurdu), Murat Ada ile görev paylaşımı yaparak hesapları canlandırdık. Burada Murat'a özel olarak teşekkürlerimi iletmem lazım, kendisi gerçekten özveri ile ligin görsellerini hazırlıyor ve muhteşem işler çıkıyor...


Tabi bunla da yetmezdi, eSpor ile ilgili bulabildiğim herkes ile iletişime geçmeye çalışıyorum. Simulasyon Türk, Flank eSports, PlayerBros, That's Game Bro siteleri sağolsunlar olumlu yanıt verip içeriklerimizi paylaştılar/paylaşıyorlar. Tabi defalarca deneyip cevap alamadığım bir çok site de mevcut :) Türkiye eSpor Federasyonu Adana Temsilcisi ile de iletişime geçtim ve olası etkinliklerde bir araya gelmek için sözleşmiş durumdayız. Socrates Podcast'de Vasıtalar programının yapımcılarından Barkın Kızıl da bir programlarında bizden söz edeceklerinin bilgisini paylaştı. Şimdiden çok teşekkürler...


Bir diğer önemli unsur elimizdeki ürünü insanlara sunmaktı, bu sene bunu da başararak Emre Baltaoğlu ile anlaşma sağladık ve yarışlarımızı canlı olarak yayınlamaya başladık. Bu yayınların giderek ilgi toplayacağına inancım sonsuz. Emre'ye de buradan teşekkürlerimi sunmak isterim.


Tabi bütün bunları senin (Ali Bulut), Murat Ada’nın ve Hakem Heyeti'mizde yer alan, ligin en tecrübeli isimleri Yahya Taşkın, Umur Boyacı ve Ünsal Eroğlu olmadan başaramazdım. Sizlere de özel olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Aranızda olmak benim için bir zevk...


8 yıldır aralıksız organize edilen bir lig olmak bizi diğer oluşumlardan ayıran en önemli özellik, bu bilinçle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ben de işin pilotluk tarafında elimden geldiğince puan toplamaya ve artık bir kere de olsa podyum görme hedefimi bu sene için korumaktayım :)


Deniz Ataözü
Deniz Ataözü

Deniz Ataözü: Ali selam. 2013'ten beri TR Endurance League ailesindesin, ligin en tecrübeli isimlerinden birisin. Sen bu oluşumu nasıl tanımlarsın? Yönetim tarafında da artık 2. yılına girdin, bu bağlamda pilotluğun dışında ligi yönetmek nasıl bir tecrübe? Son olarak şimdiye kadarki performansın ve ligin geri kalanı için düşüncelerini alabilir miyiz? (Ve tabi varsa takipçilere mesajını da ekleyebilirsin)


Ali Bulut: Merhaba. TR Endurance League şu anda aktif olarak aramızda yarışmayan Ömer Can Uçan tarafından 2012 yılında kurulmuş olup günümüzde de hala varlığını sürdüren F1 eSpor ligi. 2013 yılında çaylak pilot olarak başladığım bu oluşumda şimdi yönetimde yer almak benim için çok önemli bir unsur. Lig kurulduğunda tüm işler tek bir kişi tarafından yönetilirken, şu anda ekip halinde, görev dağılımları yaparak elimizden geldiğince daha profesyonel şekilde işleri yürütüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından Formula 1’e ilgi duyan, içindeki hız ve yarışma arzusunu kaybetmemiş 20 arkadaşımızla güncel Formula 1 takvimine sadık kalarak oluşturduğumuz bu organizasyonda hem yarışıp eğleniyoruz hem de gerçek hayatta sağlam dostluklar kuruyoruz.


Ligimizin 2017 sezonunda hakem heyeti olarak görev almıştım, bir sonraki ve bu sezon Deniz Ataözü’yle beraber ligin yönetim kısmında görev alıyorum. Bizde diğer pilotlar gibi yarışlara hazırlanıyor, yarıştan en iyi sonucu almak için uğraşıyoruz. Fakat bir yandan da ligin bilinirliğini artırmak ve ilgiyi daha diri tutmak adına basın bültenleri ve görseller üretiyoruz.


Açıkçası şimdiye kadarki 3 yarışta maalesef istediğim performansa ve sonuca ulaşamadım. Geçen sezon çokça mücadele ettiğim Deniz Ataözü ile bu sezon McLaren’de takım arkadaşlığı içindeyiz. Takımın almış olduğu puanlar onun aldığı sonuçlardan geldi. Klasmanda 15. sırada yer alıyorum ve bu benim için kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil. Ligin geri kalanı için de en büyük temennim, takım arkadaşımla beraber başarılı ve şanssızlıklardan uzak, bol mücadeleli bir sezon geçirmek.


Ligimize ilgi gösteren değerli takipçilerimiz önerilerini TR Endurance League’in sosyal medya hesaplarına ve mail adresine gönderebilirler. Takipçilerimiz şunu unutmamalıdır ki onların düşünceleri bizim için oldukça değerlidir. Buradan tüm ekip arkadaşlarımıza, hakem heyetinde yer alan Yahya Taşkın’a, Umur Boyacı’ya, Ünsal Eroğlu’na, hazırlamış olduğu görsellerle sosyal medyada bizi üst sıralara taşıyan Murat Ada’ya ve ligin ismini ve kalitesini artırmak için çok çaba sarf eden Deniz Ataözü’ne teşekkürlerimi sunuyorum.


Ali Bulut
Ali Bulut

88 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page