top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Sezon Önü Röportajları - 2

Herkese merhaba Thrustmaster TR Endurance League takipçileri. Geçtiğimiz hafta Mercedes, Ferrari ve McLaren pilotlarıyla yaptığımız sezon öncesi röportajımıza bu hafta Red Bull, Renault, Haas ve Alfa Romeo pilotlarıyla devam ediyoruz. Keyifli okumalar…


 

-Merhaba Yahya Taşkın, 2016 sezonunda yarıştığın Red Bull Racing takımına bu sezon tekrar katıldın. Bir sezon aradan sonra Mercedes takımında da beraber mücadele ettiğiniz Umur Boyacı ile tekrar takım arkadaşı oldun. Bu konuyla alakalı düşüncelerini öğrenebilir miyiz? Yeni sezondaki hedefleri açıklar mısın?

Yahya Taşkın: Merhaba. Söylediğin gibi bir sezon boşluk verdikten sonra, hem Red Bull hem de Umur Boyacı ile tekrardan takım arkadaşı oldum. Geçen sene de oldukça inişli çıkışlı bir sezon geçirdim. Kendi açımdan orta derecede bir sezon oldu. Bu sezon ilk hedefimiz Umur Boyacı ile takımı sırtlayıp şampiyon yapmak. Daha sonrası ise birimizin şampiyon olması. Keyifli ve bir o kadarda mücadele içinde bir sezon geçirmek dileği ile herkese iyi sezonlar.


Yahya Taşkın - Red Bull
Yahya Taşkın - Red Bull

-Merhaba Umur Boyacı. Geçtiğimiz sezonu pilotlar klasmanında 3. sırada bitirdin. Bu sezon, şampiyonluk adaylarından birisi olan Yahya Taşkın ile Red Bull Racing takımında mücadele vereceksin. 2018 sezonunda aynı takımda yer almıştınız ve sezon sonuna kadar kıyasıya bir mücadele içindeydiniz. Bu sezon içinde aynı takım içi mücadeleyi görebilecek miyiz? Bu sezonki hedefini öğrenebilir miyiz?

Umur Boyacı: Geçtiğimiz sezon çok iyi bir başlangıç yapıp bir süre şampiyona liderliğini sürdürmüştüm fakat istikrarlı yarışlar çıkartamadım ve biraz hayal kırıklığı yaşadım. Bu sezon uzun bir sure sonra başka bir araçla yarışacağım. Umudum arabaya alışıp her yarışta hızlı olmak. Yahya Taşkın ile 2018’de takım arkadaşlığımız çok çekişmeli geçmişti. Yine benzer bir mücadele bekliyorum. Bu sezon gridde bir çok hızlı pilot var. Harika yarışlar çıkacağını düşünüyorum. Uzun sürüşlere odaklanıp bu sezon hem pilotlar hem markalar şampiyonluğunda iddialı olduğumuzu düşünüyorum.


Umur Boyacı - Red Bull
Umur Boyacı - Red Bull

-Merhaba Utkan Şen. Geçtiğimiz sezon mücadele ettiğin Renault takımıyla bu sezonda devam etme kararı aldın. Geçen sezon bir çok yarışı kaçırmana rağmen katıldığın yarışlarda güzel performanslar gösterdin. Bu sezon bu performansı devam ettirebilecek misin?

Utkan Şen: Selamlar. Geçen sezon çeşitli nedenlerle birçok yarışı kaçırsam da sürüş tarzımı oturtmaya çalıştığım ve katıldığım yarışlarda kendimi geliştirdiğimi düşündüğüm bir sene oldu. Bu sene de Renault ile devam etmekten oldukça memnunum. Özellikle ligimizin en tecrübeli isimlerinden Ünsal Eroğlu ile takım arkadaşı olmak eminim ki beni biraz daha ileri taşıyacak. Geçen senenin pilotları ve yeni gelen pilot arkadaşlarımızın her biri oldukça hızlı ve iddialı. Ben de kendimi bu iddialı isimler arasına koymaya çalışacağım. Bu sezon iyi puanlar alacağımıza inancım sonsuz ve eğer iyi bir ritm tutturabilirsek podyumu zorlayabileceğimiz yarışların olacağını düşünüyorum. . Eminim ki her zaman olduğu gibi üst düzey ve keyifli bir sene bizi bekliyor. Bütün pilot arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.


Utkan Şen - Renault
Utkan Şen - Renault

-Merhaba Ünsal Eroğlu. Geçen sezon işler pek istediğin gibi gitmedi. Bir çok yarışta temaslarla yarış dışı kaldın ve sezonu 18 puanla 14. sırada bitirdin. Bu sezon Utkan Şen ile Renault takımında mücadele edeceksiniz. Yeni sezon hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Ünsal Eroğlu: Uzun süredir yarıştığım ligde son iki sezondur maalesef yarış bitirmede ciddi problemler yaşadım. Ortalama bir hıza sahip olsam da ihtiyacım olan puanları alamadım. Gerek işlerimin yoğunluğu gerekse motivasyon kaybından kaynaklanan antrenman eksikliği en büyük nedendi ki bu nedenle bu dönemde ligden dahi ayrılmayı düşündüm. Ama hem ligimizin ortamı hem Formula 1 sevgisi kendime bir şans daha vermemi sağladı ve bu sene daha iyi hazırlanarak takım arkadaşım Utkan Şen ile birlikte Renault için değerli puanlar alabileceğimizi düşünüyorum. Kesinlikle daha iyi olacak ve üst sıralar için olmasa da McLaren ve Alfa Romeo ile güzel mücadeleler ortaya koyacağımıza şüphem yok. Ligimize yeni katılan herkese hoş geldiniz diyor ve yeni sezonda herkese başarılar diliyorum.


Ünsal Eroğlu - Renault
Ünsal Eroğlu - Renault

-Merhaba Burak Demirbaş. Öncelikle ligimize hoş geldin. Çaylak sezonuna Haas takımıyla başlıyorsun. İlk yarış olan Avustralya GP’ye fazla bir zaman kalmadı. Bu yarış öncesi düşüncelerini ve sezondan beklentilerini bizimle paylaşır mısın?

Burak Demirbaş: Merhabalar. Öncelikle böylesine güzel bir ligde yer aldığım için çok mutluyum. Sezon uzun soluklu ve bu benim ilk sezonum olacak. Yine de bir çaylak olarak tecrübeli rakiplere tutunmayı düşünüyorum. Kendimi göstermek adına iyi olduğum pistlerde maksimumu zorlayacağım ve olası krizleri fırsata çevirmeye çalışacağım. Sezer ile iyi bir ikili olacağımızı düşünüyorum. Yaptığımız ortaklık ile önlem alınan bir takım olmak isterim. Sezonun ilk durağı Avustralya için hazırım diyebilirim. Sezon öncesinde bir çok kez tur atma fırsatım oldu. Umarım herkes adına sorunsuz bir yarış olur ve sezona, bu güzel organizasyona yakışır şekilde başlamış oluruz. Melbourne'de görüşmek üzere.


Burak Demirbaş - Haas
Burak Demirbaş - Haas

-Merhaba Sezer Ünlü. Thrustmaster TR Endurance League’e hoş geldin. Sen de takım arkadaşın Burak Demirbaş gibi ligimize bu sezon katıldın ve Haas takımıyla mücadele edeceksin. İlk yarış öncesi düşüncelerini ve hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Sezer Ünlü: 19 Mayıs’daki özel etkinliğe katılacak olan adaylar arasından çekiliş ile %100 uzunluktaki Belçika GP yarışına katılma hakkı kazanmıştım. Daha 1 aydır oynuyordum oyunu ve hiç tracktion control asisti olmadan denememiştim. Çok sıkı bir antrenman yaptım ve yarışın ardından yayını izlediğimde hakkımda kurulan çok güzel cümleler beni inanılmaz motive ve mutlu etti. Her şeyin başında bu kadar iyi insanlar arasında olduğumdan çok mutluyum. Elbette hedefimiz diğer pilotlar gibi kendimizi en iyi şekilde temsil etmek. Burak Demirbaş ile birlikte çok ciddi bir lig süreci geçireceğimizi düşünüyorum. Burak’ın çok başarılı olduğunu ve tur sürelerinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. İlk yarışta yurt dışında olacağım için katılamayacağım ama takım arkadaşıma güveniyorum ve bizi güzel temsil edeceğine eminim.


Sezer Ünlü - Haas
Sezer Ünlü - Haas

-Merhaba Ali Bulut, geçen yıl 5 yarışa katılamadın ve 6 yarışı tamamlayamadın. Buna rağmen klansmanı 9. sırada bitirebildin. Bu sene Alfa Romeo'da Orkun Zorkuş ile takım arkadaşı olacaksın, hem takım hem de bireysel hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Bir diğer sorum ise hem uzun süredir bu ligin bir parçası hem de ligin yöneticilerinden biri olarak bu ligde bulunmanın sana neler hissettirdiği olacak. Teşekkürler.

Ali Bulut: Merhaba, geçen sezon işler pek de istediğim gibi ilerlemedi. İşlerim dolayısıyla 5 yarışa maalesef katılamadım. Tamamlayamadığım 6 yarışta ise şanssızlıklar peşimi bırakmadı. Formula 1’de her ne kadar hızlı olmak önemli olsa da şans yanınızda olmadığı zaman pek bir esprisi olmuyor. Yarışlara arka sıralardan başlayınca ister istemez, kendinizi kaosun içinde bulabiliyorsunuz. Açıkçası geçtiğimiz sezonu, yarış içinde yaptığım taktiksel hatalar, pit stratejisi kararlarım, yarışı iyi analiz edemememden dolayı da 9. sırada bitirdiğimi belirtmek istiyorum.

Dediğin gibi bu sezon Alfa Romeo takımında, Orkun Zorkuş ile tekrar takım arkadaşı olduk. Orkun benim de taktir ettiğim iyi ve hızlı bir sürücü. Bu sezon kesinlikle podyum için zorlayacağını düşünüyorum. Takım olarak da ilk 5 içinde yer almamız gerekiyor. Benim şahsi hedefim ise sezonu en az 100 puanın üstünde tamamlamak. Ve mümkün olursa iddialı olduğum birkaç pistte podyuma çıkabilirim.

Thrustmaster TR Endurance League’de bu sene 8. yılımı geçireceğim. Yaklaşık 2 senedir de Deniz Ataözü ile birlikte organizasyonun yöneticiliğini yürütüyoruz. Tabi ki yönetici olarak, yarışmanın dışında bir takım sorumlulukları da yerine getirmemiz gerekiyor. Artık bir aile olduğumuz için diğer pilot arkadaşlar ve canlı yayın sunucularımız da yardımlarını esirgemiyorlar. Umarım bu heyecan önümüzdeki yıllarda da sürer ve Thrustmaster TR Endurance League ailesinin bir üyesi olarak bir 8 yıl daha yarışmaya devam ederim.


Ali Bulut - Alfa Romeo
Ali Bulut - Alfa Romeo

-Merhaba Orkun Zorkuş. 2016 ve 2017 sezonlarında ligimizde yarışmış bir isim olarak bu sezon Alfa Romeo ile tekrar aramıza katıldın. Yarıştığın sezonlarda güçlü bir performans sergilediğini hatırlıyoruz. Takım arkadaşın Ali Bulut ile 2017 sezonunda da beraberdiniz. Bu sezon hedeflerin nedir? 2 sezon aradan sonra üst sıralar için zorlayabilecek misin?

Orkun Zorkuş: Merhaba lige 2016 da katıldığım zaman aracı kontrol etmekte oldukça zorlanıyordum, ardından kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum 2016 senesinde dahi kötü sıralarda yer almadığımı ve istikrarlı gittiğimi düşünüyorum. 2017 de takım arkadaşım Ali BULUT ile birlikte gayet iyi işler yaptığımızı düşünüyorum. 2020 de tekrar aranızda olmak sevindirici gerçekten bu sezon da Ali BULUT ile düzenli çalışır istikrarlı gidebilirsek gayet iyi sonuçlar alıp üst sıralara ulaşabileceğimiz kanaatindeyim.


Orkun Zorkuş - Alfa Romeo
Orkun Zorkuş - Alfa Romeo

F12020 sezonunun başlamasına artık 10 gün kaldı, F1 severler gün saymanın ne demek olduğunu iyi bilirler. Heyecanımıza ortak olmak için bizi sosyal medyadan, canlı yayınlarımızı izlemek için Twitch kanalımızdan takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere!


62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page