top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Monako GP Podyum Röportajı

Merhaba TR Endurance League takipçileri! Geçtiğimiz pazar akşamı sezonun 6. yarışı Monako GP’sini gerçekleştirdik. Sıralama seansında pole pozisyonunu Mercedes takımının başarılı pilotu Umur Boyacı elde etti ve yarışta da rahat bir şekilde damalı bayrağı gören ilk isim oldu. Williams pilotu Rıdvan İpekçioğlu 2. olurken podyumun son basamağına ise Ferrari’den Recai Aytekin çıktı. Start anında herhangi bir temas yaşanmazken yarışın ilerleyen turlarında bazı pilotlar temaslardan ötürü gerilere düştü. Bu durum bazı pilotların erkenden havlu atmasına sebep olurken, bazı pilotlar da yaptıkları stratejiler ile damalı bayrağı görmeyi başardılar. Dilerseniz podyuma dönelim ve yarışı bir de onlardan dinleyelim.


 

Ali Bulut: Merhaba Umur, sıralama turlarında en yakın rakibine 0.2 saniye gibi bir fark atarak pole pozisyonunu kazandın. Yarışta da yumuşak hamur lastikle 12 tur pistte kalmama rağmen pitten yine lider olarak çıkarak bütün yarışı domine ettin. Yarışın en hızlı turunu da atarak bir nevi hat-trick yaptın. Yarışı bir de senden dinleyebilir miyiz?

Umur Boyacı: Benim için tam anlamıyla bir motivasyon yarışıydı. Sıralamalarda ilk sıra ve yarış boyunca en önde olmak, beni gerçekten cok güçlü hissettirdi. Yarışın startında patinajda kalmama rağmen ilk virajın erken olması bana bir avantaj sağladı. Arkadakilerin birbirlerine çok yakın olması benim ön tarafta çok rahat kalmamı sağladı ve bu yüzden ilk pit-stopu olabildiğince geç yaptım, çünkü pitten sonra geriye düşüp geçiş yapmak veya kısa süreli bile olsa önümde pit yapmamış birinin olması beni çok yavaşlatacaktı. Yarıştan sonra grafiklere baktığımda iyi bir karar verdiğimi anladım. Günün sonunda Monako GP'den alabildiğim en yüksek puanla ayrıldığım için mutluyum. Sağlam kalıp yarışı bitirebilen tüm arkadaşları kutlarım.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Rıdvan, 3. sırada başladığın yarışta, ilk viraja gelmeden bir sıra kazanarak 2.liğe yükseldin. Soft lastikler ile 12 tur giden Umur Boyacı'nın aksine sen 8.turda pite geldin ve sert hamur lastikleri taktın. Bu stratejinin bir parçası mıydı yoksa lastiklerinin yol tutuşu mu azalmıştı? Yarışın bir bölümünü Ferrari sürücüsü Yahya Taşkın’a savunma yaparak geçirdin? 17.turda da bir temasınız olmasına rağmen yola devam edebildin. Bu mücadele ve yarış hakkında neler söylemek istersin?

Rıdvan İpekçioğlu: Kötü bir sıralama seansı sonrası ancak 3.sırayı alabildim. Start anının pist üzerinde geçiş yapmanın tek gerçekçi yol olduğunu düşünüyordum. Bu nedenle eksik benzinle tamamen starta odaklandım ve 1 sıra kazanmayı başardım. Daha sonra Umur abi benimle farkı açmaya başladı, ben de arka grupla farkı açmaya başladım. Normalde stratejim orta hamur lastiğe geçmekti. Umur abinin de 11.tur dolaylarında pite girip orta hamur lastik takacağını tahmin ediyordum. Bu nedenle yarış içinde stratejimi değiştirdim ve 8. turda pitleyerek sert hamur lastik taktım ve sorunsuz atılacak 3 tur ile pitler sonrasında pist üzerinde ilk sırada kalmayı hedefledim. Umur abiyi arkamda tutarak daha yumuşak lastiklerini hızla bitirip hız kaybetmesini ve yarışı kazanmayı umuyordum. Fakat farkı yaratacak o 3 turda hem yavaş kaldım, hem de trafikte kaldım. Bu sayede 2. olarak pitler sonunda piste döndüm. Bu noktadan sonra zaten Umur abiyi bir daha görmedim. Aslında 2.liği güvenli şekilde korumak için sert hamur lastikler yarış sonunu görmek açısından benim için doğru tercih oldu. Daha sonra 2 pit stratejisi izleyen Yahya abi daha hızlı lastiklerle bana yaklaştı. Eğer trafikte kalmazsa 2 pit ile yarış sonunda bana yetişebileceğini düşünüyordum. Bu nedenle amacım onu arkamda tutabildiğim kadar tutmaktı. 2 tur arkamda kaldıktan sonra 3. turda güzel bir çizgi ile beni geçmeyi başardı. Ben de bu noktadan daha sonra rahatladım ve daha sakin bir yarış geçirmeye başladım. Yarış sonuna kadar ise bir daha kimseyi görmedim ve yarışı 2.tamamladım. Açıkçası Umur abi burada bu kadar hızlıyken 1. olmak çok gerçekçi bir hedef değildi. Hızım kötüydü fakat 2.lik alabileceğim en iyi sonuçtu. Bu nedenle mutluyum.


Rıdvan İpekçioğlu - Williams
Rıdvan İpekçioğlu - Williams

Ali Bulut: Merhaba Recai, Avustralya GP’sinin ardından Monako GP’sinde de 3. olarak podyuma çıktın. Yarışa 7. sıradan başlamana rağmen 4 sıra birden kazanarak 3.lüğü elde ettin. İlginç olacak belki, geçtiğimiz sezonda burada 7.sırada başlamıştın ve yarışın kazananı sen olmuştun. 2 sezondur takvimin en zor pistinde podyum gördün. Bu konuda neler söyleyeceksin? Yarışta herhangi bir süre cezası almayan 2 pilottan birisin aynı zamanda. Seni zorlayan bir pilot oldu mu? Kırılma noktası diyebileceğin bir bölüm var mıydı?

Recai Aytekin: Merhaba, Monaco GP'si sevdiğim ve yarışmaktan keyif aldığım yerlerden birisi.

Geçtiğimiz sezon, podyuma çıkacak hızım olduğunu düşünüyordum ve stratejimi iyi planlamıştım. Sıralama ve yarışta sorun yaşamadığım, önüm açık ilerleyebildiğim için yarışı istediğim şekilde tamamlayabilmiştim. Bu yıl ise sıralama seansında yaşadığım sıkıntı nedeniyle, yarışa istediğim strateji ve olmayı hedeflediğim yerlerden başlayamadım. Aslında bu yıl da hızımdan memnundum ama geçtiğimiz yıla kıyasla lastiklerle daha çok sorun yaşıyordum. Tek turda çok daha hızlı olsam da uzun seri halindeki turlarda lastik ısınmasını önleyebilmek için mevcut hızımdan daha düşük bir tempo tutturmam gerekti.

İlk bölümde Red Bull'u pit stratejisi ile geçtikten sonra, hızlı turlar atarak önümdeki boşluğu iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum ama yarış startında kaza ve ceza sorunu yaşamamak için ilk virajda atak yapmayıp sıra kazanmayı denememek, oldukça zaman kaybetmeme neden oldu ve pit stoplar sonrası Alfa Romeo ile Renault'nun önünde kalma ihtimalini ortadan kaldırdı. Yarışın son bölümünde hızlı olabilmek ve geçiş yapmayı deneyebilmek için, ikinci kez pite gelerek yumuşak hamur lastikleri taktım. Pitten çıktıktan sonra önümdeki pilotla 20 saniye civarında olan farkı kapatmaya çalıştım. Son turda önümdeki pilotlara oldukça yaklaştım. Son sektörde yaşanan kaza ile avantaj yakalayıp durumu değerlendirdim. Yarış boyunca herhangi bir pilottan baskı görmedim ancak ilk pit stop sonrası Racing Point'e atak yapıp geçmem gerekti.

Monako hata kabul etmeyen bir pist, tüm yarış boyunca konsantrasyonunuzu korumanız, dikkatli olmanız ve bunları yaparken hızınızı kaybetmemeniz gerekiyor. İki sezonda da pist sınırlarını aşmadan, hasar almadan podyuma çıkabilecek hıza ulaşabildiğim için mutluyum.

Oldukça keyifli geçen Monako GP'si için tüm pilotları tebrik ediyorum.


Recai Aytekin - Ferrari
Recai Aytekin - Ferrari

Bir sonraki yarış 24 Kasım 2019 Pazar günü saat 21:00'da Kanada'da! Yine canlı yayın, Emre Baltaoğlu sunumuyla Youtube kanalımızda! Lütfen abone olmayı unutmayın.


Monako GP'si full yarış videomuzu da şuraya iliştirelim, iyi seyirler!
16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page