top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Kanada GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri! Bu pazar sezonun 7. yarışı olan Kanada GP gerçekleştirildi. Bitime 5 tur kala güvenlik aracının girdiği yarışta kazanan isim son 3 yarışın da galibi olan Umur Boyacı oldu. Renault pilotu Onur Özyurt yarışı 2. sırada tamamlarken podyumun son basamağına son yarışların sürpriz ismi Alfa Romeo sürücüsü Rıdvan Tosun çıktı. Sözü onlara bırakalım ve yarışın nasıl geçtiğini bir de onlardan dinleyelim.


 

Ali Bulut: Merhaba Umur, pole pozisyonundan başladığın yarışı 33.turda yaptığın cesur atakla kazanmayı başardın. Yarışın geneline baktığımızda senin için gayet iyi geçtiğini görebiliyoruz. Sen neler söylemek istersin?

Umur Boyacı: Bu yarışa aslında hata ile başladım, yanlış lastik setini seçmiş olmamdan dolayı orta hamur lastik elimde 1 set bulunuyordu. Yarışın sonuna doğru çıkan güvenlik aracı tam ihtiyacım olan şeydi aslında. Her ne kadar Rıdvan İpekçioğlu önüme geçse de eski lastikleri ile tutunmada problem yaşayacaktı, güvenlik aracının çıktığı ilk tur atak yapma şansım doğdu ama Rıdvan arka düzlüğe kadar geçit vermedi. Tekrar liderliği aldım ve birinci bitirdim, eğlenceliydi. Burada temiz tur atmak gerçekten zordu ve çeşitli cezalar aldım.

Ali Bulut: Şampiyonada 137 puanla lider durumdasın. Harika bir çizgide ilerliyorsun. İlerleyen yarışlarda bu performansını devam ettirebilecek misin?

Umur Boyacı: Yarışın sonunda cezalara rağmen lider çıkmak iyi hissettiriyor. İlerleyen yarışlar için tahmin yapmak zor ama klasmanda fark açabilmek stresi azaltıyor.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Onur, en son Azerbaycan GP'de çıktığın podyuma burada da 2. olarak tekrar dahil oldun. Yarış senin açından nasıl geçti? Bizimle paylaşır mısın?

Onur Özyurt: Rıdvan İpekçioğlu ile hararetli bir çekişme içine girmemiz bizi ilerideki ikiliden uzaklaştırdı. Ama güvenlik aracının yardımıyla, fazla risk almadan turladığım yarışta cezasız olunca 2. sırada bitirebildim. Hız olarak kendime güvenmediğim Kanada GP'de bu sonuç sevindirici diyebilirim.


Onur Özyurt - Renault
Onur Özyurt - Renault

Ali Bulut: Merhaba Rıdvan, ilk podyumuna burada 3. olarak çıkmayı başardın. Yarışı 2. sırada bitirmene rağmen aldığın süre cezası nedeniyle bir sıra geriledin. Yarışa 11. sıradan başlasan da güvenlik aracı periyodundan belki de en kârlı sen çıktın. Ayrıca bu başarın sana haftanın pilotu ödülünü de getirdi. Yarışla ilgili neler söylemek istersin? Öğrenebilir miyiz?

Rıdvan Tosun: İlk olarak tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum gerçekten güzel bir yarış oldu. Herkesin aksine stratejim orta hamur lastiklerle başlayıp, sert hamur lastiklere geçerek yarışı tek pit-stop ile bitirmekti. Sıralama turları benim için vasat geçse de yarışın ilk turunda güzel bir startla 6. sıraya yerleşmeyi başardım. İlk stintim gayet güzel geçti fakat pitten sonra sert hamur lastikleri çalıştırmayı başaramadım. Kaderime razı bir şekilde ikinci pitini yapan rakiplerime tek tek geçildim fakat tam o sırada imdadıma güvenlik aracı yetişti. Hemen pite dalarak 0 set yumuşak hamur lastikleri taktım ve kendimi bir anda 4. sırada buldum. Kalan iki turda tek amacım yerimi korumaktı fakat öndekilerin mücadelesinden de faydalanarak son turda ikinci sıraya çıkmayı başardım ve yarış sona erdi. Cezalarla 3. sıraya düşsem de burada podyuma çıkmak, özellikle Monako GP’de son turdaki hatam ile kaçırdığım podyumdan sonra beni inanılmaz rahatlattı ve mutlu etti. Haftanın pilotu seçilmek de bu mutluluğumu pekiştirdi. Beni bu ödüle layık gören tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Fransa GP’de görüşmek üzere.


Rıdvan Tosun - Alfa Romeo
Rıdvan Tosun - Alfa Romeo

Her anı heyecana sahne olan Kanada GP'sine bir göz atmak isterseniz full yarış videosunu şuraya iliştirelim. Sıradaki yarış Fransa GP, 1 Aralık Pazar saat 21:00'da Youtube kanalımızda. Emre Baltaoğlu'nun sunumu ile canlı yayınlarımızı takip edebilirsiniz! Görüşmek üzere!
33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page