top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

İspanya GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri. 20 Ekim Pazar akşamı sezonun 5. yarışı olan İspanya GP iki haftalık aranın ardından gerçekleştirildi. Yapısı itibariyle geçişlerin zor olduğu bu pistte pilotlar oldukça zorlandı ve bazı pilotlar arasında temaslar yaşandı. Yarışı kazanan isim ise 5. sıradan start alıp yarışı uzun süre lider götüren Umur Boyacı oldu. Ferrari'den Yahya Taşkın 2. olurken, Williams takımından Rıdvan İpekçioğlu podyumun son basamağına çıkmayı başardı.


 

Ali Bulut: Merhaba Umur, Azerbaycan GP'sinden sonra burada da kazanarak pilotlar klasmanında liderliğe yükseldin. Pole pozisyonundan 1 saniyeye yakın bir fark ile 5. sıradan yarışa başladın. Önündeki pilotları tek tek geçerek damalı bayrağı ilk sırada görmeyi başardın. Yarış senin için nasıl geçti, anlatır mısın?

Umur Boyacı: Merhaba , birinciliği tekrar etmek çok güzel. İspanya pisti her zaman zorlandığım bir pist olmuştur. Yarışta ön grup ile farklı bir lastik stratejisi izledim. Sıralama turlarında sadece bir set orta hamur lastik ile güzel bir sıralama turu atamadım aslında. Yarışın başında kritik isimleri geride bırakmamdan dolayı, lastikleri çok iyi kullanabildim. Beşinci cepten kalkıp lastik avantajını kullanabilmek gerçekten keyif vericiydi. Yarışın sonlarına doğru sanal güvenlik aracının girmesinden dolayı Yahya Taşkın ile farkı güvenli bir seviyeye getirip iyi bir sürüş çıkartmaya çalıştım. Genel klasmandaki liderliği elimden geldiğince korumaya çalışacağım. Umarım önümüzdeki yarışlar da en az bu yarış kadar belirsiz ve keyifli geçer. Teşekkürler.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Yahya, İspanya GP'yi 2. sırada bitirmeyi başardın. Yarış içinde en fazla mücadele ettiğin isimler Rıdvan İpekçioğlu ve Ahmet Can Bilgin oldu. Bu isimler ile olan mücadeleyi kazandın. Yarışta senin için bir kırılma noktası var mıydı?

Yahya Taşkın: Merhaba. Yarış benim açımdan çok mücadele içerisinde geçti. İlk bölüm, Rıdvan İpekçioğlu ile mücadele halinde geçti. 4 sefer atak yapma fırsatı buldum ama iyi bir savunma ile Rıdvan İpekçioğlu geçit vermedi. İkinci bölümde ise pit esnasında Rıdvan İpekçioğlu'nu geçerek Ahmet Can Bilgin ile mücadeleye girdim. Ahmet Can Bilgin'e atak yapıp geçmeyi başarsam da 4 tur sonra o bana atak yaptı ve ufak bir lastik teması yaşandı. Bu noktada Ahmet Can Bİlgin yarım spin atıp mücadeleden koptu. Benim için yarışın kırılma noktası, start anında Umur Boyacı'yı geçmeme rağmen yerimi koruyamamak ve Rıdvan İpekçioğlu'nu ilk bölümde geçememiş olmamdı. Bunları başarmış olsaydım liderlik için çok daha iyi mücadele edeceğimden emindim. Yine de iyi puanlar almayı başardım. Podyuma çıkan diger arakadaşları da tebrik ederim, güzel sürüş sergilediler. Gelecek yarışta görüşmek üzere.


Yahya Taşkın - Ferrari
Yahya Taşkın - Ferrari

Ali Bulut: Merhaba Rıdvan İpekçioğlu. Bir önceki yarış olan Azerbaycan GP'nin ardından burada da 3. oldun. Yarışı belki 2. sırada bitirebilecekken pitte önemli zaman kaybettin. Bu konu hakkında neler söylemek istersin? Yarışı bir de senden dinleyebilir miyiz?

Rıdvan İpekçioğlu: Sıralama turlarıyla başlamak gerekirse orta hamur lastiklerle tatmin edici bir tur attığımı söyleyebilirim. İspanya Grand Prix'inde sıralama turları benim için ayrıca önemliydi çünkü pist üzerinde geçiş yapmak bir hayli zor. Yarış hızımı da İspanya için gayet yeterli görüyordum. Startta iyi kalkıp rakiplerimi arkamda tutarak yarışı kazanmak çok da uzak değildi. Startta da 2.liğe yükselecek kadar iyi kalktığımı söyleyebilirim. Fakat geçiş yapmaya yarayacak boşluğu aramama rağmen bulamadım ve startta kazandığım bir pozisyonu ilk virajda geri verdim. Pit stop yapmadan önce ise yaşanan temaslarla birlikte 2.liğe kadar yükselmiştim. Sorunsuz bir pit ile liderlik mücadelesi vermeyi umuyordum ve hızıma güveniyordum. Fakat pitteki trafikten dolayı 2. olarak girdiğim pitte 3 saniye kaybederek 4.lüğe düştüm. Bu benim için hayal kırıklığı oldu çünkü 2. iken dahi en azından arkadakilere geçilmeyeceğimi ve yarışı en kötü 2. olarak bitireceğimi biliyordum. Bu bana bedavadan 2 sıra kaybettirdi. Yarışın geri kalanı ise benim için gayet sorunsuz ve rahat geçti. Yine önde yaşanan bir temastan dolayı podyumun son sırasını aldım. İstikrarlı bir mücadele verdiğim için mutluyum fakat hızımı, yaşanan şanssızlıklarla birlikte tam gösteremediğimi düşünüyorum. Hedefim istikrarımı bozmadan daha da üstüne koyarak şampiyon olmak.


Sezonun 6. yarışı Monako GP 10 Kasım'da koşulacak ve tabii ki canlı yayın ile Youtube kanalımızda olacak. Abone olmayı ve canlı yayın bildirimleri için çana tıklamayı unutmayın!


Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için Emre Baltaoğlu'nun sunumu ile İspanya GP full yarış videosunu da şuraya iliştirelim. Görüşmek üzere millet!19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page