top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

İngiltere GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri! Geçtiğimiz Pazar akşamı sezonun 9. yarışı olan İngiltere GP'si ünlü Silverstone pistinde gerçekleştirildi. Yağmur altında gerçekleşen sıralama seansında pole pozisyonunu Renault sürücüsü Onur Özyurt elde etti. Yarışta ise temiz ve güneşli bir hava hakimdi. Yarışın galibi 4. cepten start alan, Williams sürücüsü Rıdvan İpekçioğlu oldu. Ferrari pilotu Yahya Taşkın 2. olurken, 3. sıradan yarışa başlayan Umur Boyacı ilk virajda Yahya Taşkın ile yaşadığı teması, harika bir yükseliş göstererek telafi etti ve podyumun son basamağına çıktı. Sözü fazla uzatmadan podyuma çıkan pilotlarımızla yarışı değerlendirelim.


 

Ali Bulut: Merhaba Rıdvan, İngiltere Gp’sinde 1. Olarak bu sezonki ilk galibiyetini elde ettin. 4. sıradan başlamana rağmen önündeki pilotlar ile girdiğin mücadeleden galip ayrılan isim sen oldun. Zaman zaman temas yaşadığın pilotlar da oldu. Sen bu konuda neler söylemek istersin? Yarışı bir de senden dinleyelim.

Rıdvan İpekçioğlu: Aslında hafif yağmur altında koşulan sıralama seansına, kuru hava koşullarına ve yarışa uygun araç ayarları yaparak çıkmaya karar verdim. Bu nedenle hafif yağmur altında zorlandım ve sadece tek geçerli tur atabildim. Attığım bu tur da gayet kötüydü ve sıralama seansı sonucu ancak 5. olabildim. Yarışa ilk 2'den başlıyor olsam daha agresif bir tercih olan soft-medium stratejisini seçecektim. Fakat 4. başlamak stratejik olarak beni daha özgür bıraktı. Ben de bu sayede benim için yarışın en hızlı stratejisi olan medium- soft stratejisi ile yarışa başladım. Bu strateji ile yarışı kazanabileceğimi biliyordum. Sorunsuz bir start ile 3.lüğe yükseldim ve yerimi korudum. Pitlere girerken oyun tarafından verilen 5 saniye ceza ise kafamı karıştırdı ve pitler sonrası beni tempoyu daha da arttırmaya itti. 1.liği alabilmem için 1.yi de geçip 5 saniye fark atmam gerektiğini düşündüm çünkü cezanın doğru olup olmadığına emin olamadım. 1.liği de aldıktan sonra arkada yaşanan temaslarla da birlikte çizgiyi 5 saniyenin üzerinde bir farkla 1.bitirdim. Bu galibiyet ile birlikte yarışın en hızlı turunu da atmak beni şampiyonada her açıdan daha da kuvvetlendirdi. Yarış içinde temas yaşadığım bazı durumlar da oluştu. Mehmet Özgür Bayrak ile yaşadığım pozisyonda kendimi kusurlu bulurken yarış içinde bunun dışında kusurlu olduğumu düşündüğüm başka bir durum oluşmadı.


Rıdvan İpekçioğlu - Williams
Rıdvan İpekçioğlu - Williams

Ali Bulut: Merhaba Yahya Taşkın. 2. başladığın İngiltere GP’sini yine aynı pozisyonda bitirdin. 4. turda liderliği ele geçirmene rağmen yaşadığın temaslardan dolayı geriye düştüğünü görüyoruz. Yarış senin için nasıl geçti? Bizimle paylaşır mısın?

Yahya Taşkın: Merhaba. Yarışa 3. sıradan başlayıp iyi bir start ile 2.liğe ve 4. tur içerisinde de liderliği almayı başardım. İlk bölümde farklar genelde stabil kalmasına rağmen 2. bölüm benim açımdan zorlamak ile geçti. Onur Özyurt ve Rıdvan İpekçioğlu ile temasım oldu. Birinde Onur Özyurt zarar görürken birinde ben gördüm. Yarışı alabilecek hızım vardı ama olmadı. Rıdvan İpekçioğlu’nu ilk galibiyetinden dolayı, Umur Boyacı’yı da iyi yükselmesinden dolayı tebrik ederim. Almanya yarışında görüşmek üzere.


Yahya Taşkın - Ferrari
Yahya Taşkın - Ferrari

Ali Bulut: Merhaba Umur, İngiltere GP’sinde ilk virajda Yahya Taşkın’ın aracıyla temas yaşamandan dolayı 3. sıradan son sıraya geriledin. Fakat mükemmel bir performansla üst sıralara tekrar tırmandın ve yarışı start aldığın pozisyonda bitirdin. Ayrıca aldığın oylarla bu haftanın pilotu seçilmeyi başardın. Bu yarış senin açından zevkli geçti mi veya sen de temastan ötürü bir hayal kırıklığı oldu mu? Yarışının nasıl geçtiğini anlatır mısın?

Umur Boyacı: Start gerçekten bir hayal kırıklığıydı. Zaten Avusturya GP’de Yahya Taşkın ile temas etmiştik. Burada ikinci oldu. 3. temasta birimiz yarış dışı kalacağız gibi duruyor :) Start pozisyonum oldukça iyiydi ve yarıştan çok umutluydum fakat ilk turda son sıraya gerilemek işleri zora soktu. Yarış boyunca geriden başlayanlara karşı lastik avantajımı oldukça iyi kullandım ve geçişlerde çok az vakit kaybettim. Özgür Bayrak ve Onur Özyurt’un kanat kırmasıyla kendimi podyumda buldum diyebilirim. Ön tarafta gerçekten büyük bir rekabet var ve minik şanssızlıklar büyük farkların açılmasına yol açıyor. Hareketli bir yarıştı. İyi puanlar aldığımı düşünüyorum, mutluyum.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Silverstone'da keyifli bir yarışı geride bırakıyoruz, tekrar izlemek isterseniz full yarış videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Bir sonraki yarış Almanya GP 5 Ocak 2020 Pazar saat 21:00'da Youtube kanalımızda! Hatta bu hafta değişik bir sürpriz ile karşılaşabilirsiniz, bizi takipte kalın! ;)
33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page