top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Fransa GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri! Sezonun 8. yarışı olan Fransa GP bu Pazar akşamı gerçekleştirildi. Yağmur altında gerçekleşen sıralama turlarında heyecan son dakikaya kadar devam etti. Yarış ise kuru ve güneşli havada gerçekleşti. Yarışın galibi pole pozisyonundan başlayan Renault pilotu Onur Özyurt olurken, son yarışların başarılı ismi Mercedes sürücüsü Umur Boyacı yarışı 2. sırada tamamladı. Podyumun son basamağında ise Ferrari pilotu Yahya Taşkın yer aldı. Şimdi sözü podyuma çıkan pilotlarımıza bırakalım ve yarışı bir de onlardan dinleyelim.


 

Ali Bulut: Merhaba Onur, yarış boyunca liderliği elden bırakmayarak Fransa GP'sinde güçlü bir performans ortaya koydun ve yarışı kazandın. Bu başarınla beraber haftanın pilotu da seçildin. Yarış senin için nasıl geçti? Düşüncelerini paylaşır mısın?

Onur Özyurt: Sıralama turlarının yağmurlu olması benim için bir avantajdı diyebilirim ve pole pozisyonunun gelmesiyle beraber sorunsuz bir start oldu. Her hangi bir olaya karışmayınca da sakince sürerek birinciliği aldım. Beni haftanın pilotu seçen arkadaşlarıma buradan tekrar teşekkür ediyorum.


Onur Özyurt - Renault
Onur Özyurt - Renault

Ali Bulut: Merhaba Umur, sıralama turlarının son dakikalarında çok iyi bir tur atmana rağmen 0.1 saniye farkla pole pozisyonunu Onur Özyurt'a kaptırdın. 4. turun sonunda yaptığın bir hata ile 3.lüğe düşmene rağmen yarış boyunca mücadele ettiğin Yahya Taşkın'ın cezası seni tekrar 2.liğe yükseltti. Fransa GP'si beklediğin gibi geçti mi? Yarışla ilgili düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Umur Boyacı: Sıralama turları zorlu geçti. Yağmurlu pistteki ilk turumda bariyerlere vurup ön kanata zarar verdim. Henüz bir zaman turum yoktu. Neyse ki yarış dışı kalmadım. Sıralamada çok kısa bir zaman içinde kuru zemin ayarım ile yağmurlu havada en iyi turu atmaya çalıştım. Pist üzerinde turu birleştirmek oldukça zordu ama herkesin sınırlarda sürdüğünü gerçekten görmüş olduk. Yarışta ise Fransa GP'sinden beklediğimin fazlasını veya azını almadım aslında fiilen 3. oldum Yahya Taşkın'ın cezasının olduğunu bilmeden onu kovalamakla geçti yarışımın yarısı, fakat geçiş imkanı hiç bulamadım, gerçekçi bir atak yapamadım. Her ne kadar yarışın başında liderliği almak için Onur Özyurt ile çekişsek de çok ciddi şekilde kuru zeminde ondan yavaş kaldım. Pist üstünde 2 kez hata yapmamı da aracımın sınırlarını zorlamama bağlıyorum. Sonuç olarak zayıf olduğum bir pistte ikinci olmak harika bir sonuç oldu.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Yahya, Fransa GP'sinde 3. olarak 2 yarış sonra tekrar podyuma çıktın. İlk viraja girerken Williams pilotu Rıdvan İpekçioğlu'na yaptığın atak ile 3.lüğe yükseldin. 7. turda aldığın süre cezası, damalı bayrağı 2. olarak görmene rağmen hemen arkandaki Umur Boyacı'nın gerisine düşürdü. Yarış senin açından nasıldı?

Yahya Taşkın: Merhabalar. Yarış benim açımdan gayet güzel ve mücadele içerisinde geçti. Start anında Rıdvan İpekçioğlu'nu geçmem ön taraf ile mücadele etme açısından çok kritikti. Umur Boyacı'nın hatası sonrası 2.liği alıp yarış sonuna kadar bu pozisyonumu korumayı başardım. Ama aldığım cezadan ötürü podyumun son basamağı ile yetinmek zorunda kaldım. Tekrardan podyuma dönmek benim açımdan gayet iyi oldu. Gelecek yarışlarda tempoyu biraz daha arttırıp üst sıralara tutunmaya çalışacağım. Yarışı bitirebilen tüm arkadaşları kutlarım. Gelecek yarışta görüşmek üzere.


Yahya Taşkın - Ferrari
Yahya Taşkın - Ferrari

Bu haftalık bu kadar millet, iki hafta üst üste yarıştan sonra şimdi bir mola zamanı. Gelecek yarış Avusturya'da! 15 Aralık 2019 Pazar günü saat 21:00'de her yarışımızda olduğu gibi Youtube kanalımıza davetlisiniz.


Formula 1 sezonunun bitişiyle kederlenen F1 severleri yayınlarımıza bekleriz. Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için de Emre Baltaoğlu'nun eşsiz sunumu ile Fransa GP'sinin canlı yayın videosunu şuraya iliştirelim.


Red Bull Ring'de tekrar görüşmek üzere, o zamana kadar tam gaz devam!
22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page