top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Çin GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri. Geçtiğimiz Pazar akşamı sezonun 3. yarışı olan Çin GP'si gerçekleştirildi. Daha ilk turda sanal güvenlik aracı periyodunun devreye girdiği, 16. turda da bu sezon ilk kez güvenlik aracının dahil olduğu yarışta zafere ulaşan isim Ferrari pilotu Yahya Taşkın oldu. Mercedes'den Umur Boyacı 2. Olurken, Haas takımından Ahmet Can Bilgin 3. olarak bu sezon ilk kez podyumu elde etti. Sözü fazla uzatmadan bu 3 pilotumuzla röportaja başlayalım.


Ali Bulut: Merhaba Yahya, 13. sıradan başladığın bir yarışta gerilerden gelerek damalı bayrağı ilk sırada gördün. Son turlarda Umur Boyacı seni zorlasa da yerini korumayı başardın ve bu sezonki ilk galibiyetini almış oldun. Diğer pilotların oylarıyla da haftanın pilotu seçildin. Bunlarla alakalı neler söylemek istersin? Yarışla ilgili düşüncelerini paylaşır mısın?

Yahya Taşkın: Yarışa başlamadan önceki düşüncem sadece puan almaktı açıkçası. Çünkü antrenman olarak neredeyse hiç çalışmadım diyebilirim. Sıralama turlarına sert hamur lastikle çıktım ve gerçekten benim açımdan kötü bir süre çıkardım. Yarış başladığında startta iyi bir çekiş yakalayarak ve ilk viraja temiz girmemle 6. sırada buldum kendimi. Pite girene kadar hatasız ve stabil kullanmaya çalıştım. Pite girdiğim an şans benden yanaydı güvenlik aracı girdi ve bu durum yarış galibiyeti için savaşmama izin verdi. Güvenlik aracı sonrası Ahmet Can Bilgin'i ve 1 tur sonra da Umur Boyacı'yı geçmeyi başardım. Tabi bu sırada lastik avantajım kayboldu ve yarış sonuna kadar Umur Boyacı'nın nefesini ensemde hissettim. Bu sezon ilk galibiyetimi aldım ve diğer pilot arkadaşlar beni günün pilotu seçtiler. Herkese çok teşekkür ederim. Bakü'de görüşmek üzere.


Yahya Taşkın - Ferrari
Yahya Taşkın - Ferrari

Ali Bulut: Merhaba Umur, Çin GP’sini 2. sırada tamamladın. Güvenlik aracı periyodundan sonra yarışın bitmesine 8 tur kalmıştı fakat 3. sıradaki Yahya Taşkın 23. turda seni geçerek liderliğe yükseldi. Tabi sen de sert hamur lastik var iken onda orta hamur lastikler vardı. Bu önemli bir etken ama sen bu durum için neler söyleyeceksin? Yarış senin istediğin gibi geçmiş miydi? Sonuçtan memnun musun?

Umur Boyacı: Yarış benim için gayet iyi başladı. Startta öne geçtim ve liderlik için yumuşak hamur lastikleri olan Rıdvan İpekçioğlu’nun lastiklerinin bitmesini bekledim. 5. Turda liderliği ele geçirdikten sonra yarışın kontrolü çok kolaydı, ta ki güvenlik aracına kadar... Start finiş düzlüğündeyken sarı bayrakları gördüm ve artik pite girme şansım kalmamıştı. Yahya Taşkın ve Onur Özyurt hemen arkamda yer alıyordu ve sıfır set orta hamur lastikleri vardı. Yine de iyi direndim ve ikinciliği almayı başardım. Bazen bu şekilde yarışlarda savunmasız kalabiliyoruz. Ama gayet heyecanlı bir yarış geçirdik. Mücadelenin üst düzeyde olduğu yarışlar gerçekten keyif veriyor.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Ahmet Can, seninle bu yarış öncesinde yaptığımız röportajda Çin GP’sinden itibaren hak ettiğin yerlere geleceğini söylemiştin ve 4.başladığın yarışta bir sıra yükselerek 3. sırada podyumun son basamağına çıktın. Güvenlik aracı senin yarışını nasıl etkiledi? Bu periyotta 2. sırada iken Yahya Taşkın ve Onur Özyurt’un atakları ile 4.'lüğe gerilemene rağmen yarışın bitimine 3 tur kala 3.'lüğü geri aldın. Yarışla alakalı düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Ahmet Can Bilgin: Öncelikle merhabalar, evet sözümü tutarak podyuma geri dönmüş oldum. Açıkçası ilk iki yarışın stresiyle tam performansımı gösteremedim ama podyumda olduğum için çok mutluyum. Güvenlik aracı olmasa muhtemelen Umur Boyacı'nın arkasında 2. sırada rahat bitebilecek bir yarış, güvenlik aracının girmesiyle tamamen tersine dönmüş oldu. Arkamızdaki pilotlar güvenlik aracından yararlanıp pite girerken bizim pite girme olasılığımız yoktu, çünkü pist üstü pozisyonumuzu kaybedecek ve muhtemelen son sıralara düşecektik. Arkamızdaki pilotlarda sıfır orta hamur lastik var iken bizde aşınmış olan sert lastiklerle defans yapamayacağımız çok açıktı ve öyle de oldu. Ama Onur Özyurt'un kanat kırmasıyla onu tekrar geçmem kolay oldu. Biraz da şansın yardımıyla podyumun son basamağına ulaştım. Azerbaycan'da da podyuma çıkarak podyum serisine devam etmek istiyorum.


Ahmet Can Bilgin - Haas
Ahmet Can Bilgin - Haas


Çin GP'sinin detaylı sonuçlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk üç yarışın tüm araç üstü videolarına göz atmak isterseniz Galeri'mize bekleriz...


Bir sonraki yarış olan Azerbaycan GP, 6 Ekim 2019 Pazar günü saat 21:00'den itibaren Youtube kanalımızdan canlı olarak yayınlanacak, bu heyecana ortak olmak için abone olmayı unutmayın!

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page