top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Azerbaycan GP Podyum Röportajı

Merhaba Endurance League takipçileri. Azerbaycan GP'si geçtiğimiz pazar akşamı gerçekleştirildi. Zorlu yarışı Mercedes takımının tecrübeli pilotu Umur Boyacı kazanırken, Renault F1 takımından Onur Özyurt ikinci, Williams takımından Rıdvan İpekçioğlu üçüncü oldu. Start anında pilotlar birbiriyle temas yaşamazken, yarışın ilerleyen turlarında Bakü’nün dar caddeleri 5 pilotu yarış dışı bıraktı. Bu kazalara rağmen güvenlik aracının girmemesi tepkilere neden oldu. Sözü fazla uzatmadan podyuma çıkmayı başaran pilotlarımıza dönüyoruz.


 

Ali Bulut: Merhaba Umur, Azerbaycan GP'sinin kazanan ismi sen oldun. Bu sezonki ilk galibiyetin oldu ve haftanın pilotu seçildin. Riskli bir pit stratejisine rağmen bitime 4 tur kala liderliği ele geçirdin. Yarışta seni en çok zorlayan isim kimdi? Düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Umur Boyacı: Merhaba, sezonun 4. yarışında ilk galibiyetimi aldım, açıkçası bu kadar uzun sürmesini beklemiyordum. Hem diğer pilotlar, hem şans faktörü benim podyumun üst basamağına çıkmamı geciktirdi. Burası bir cadde pisti ve geçen yarışta başıma gelen güvenlik aracı faktörünü değerlendirip riskli, bir o kadar da güvenli bir strateji seçmeye çalıştım. Fakat bir çok kaza olmasına rağmen güvenlik aracı piste girmedi. Yumuşak lastiklerle diğer pilotlardan bariz hızlı olduğum için geçişler de problem yaşamadım. Yarış boyunca Onur Özyurt ile harika bir mücadele sergiledik, zor ve bir o kadar da keyifli bir mücadeleydi. Diğer sürücülerin oyları ile haftanın pilotu seçilmek çok güzel bir şey tekrardan teşekkür ederim.


Umur Boyacı - Mercedes
Umur Boyacı - Mercedes

Ali Bulut: Merhaba Onur, Çin GP'sinde bozulan podyum serine Azerbaycan GP'sinde 2. Olarak devam ettin. 6.turda neredeyse yarış dışı kalabilecek bir kaza yapacaktın ki, harika bir refleksle aracı toparladın ve yarışına devam ettin. Tek pit yaparak iddialı bir strateji gerçekleştirdin fakat uzun süre trafikte kaldın ve önemli zaman kaybettin. Yarış senin için nasıl geçti? 21. turdaki temas için neler söylemek istersin?

Onur Özyurt: Şu ana kadar en keyif aldığım yarış oldu diyebilirim. 6. turdaki yaptığım hatayla 2 saniye kaybettim ve pit çıkışı Umur'la aramıza 4 araç girdi. 4 aracı geçmek haliyle çok zamanımı aldı ve rahat bir galibiyet için yeterli tempoyu tutturamadım. Umur'la olan temasta kaçış alanı olmasa yarışım bitebilirdi. Uzun düzlük sonunda dışarıda yer bulunurken ortaya doğru yönelmesi beklemediğim bir hareketti.


Onur Özyurt - Renault
Onur Özyurt - Renault

Ali Bulut: Merhaba Rıdvan, Azerbaycan GP'sinde podyumun son basamağına çıkarak 3. oldun. Yarışa 3. cepten başlamıştın ve pozisyonunu korumayı başardın. Azerbaycan'dan istediğin sonucu alarak döndün diyebilir miyiz?

Rıdvan İpekçioğlu: Açıkçası kötü bir sıralama turu performansı sonrası 3. sıradan yarışa başlamak beni pek mutlu etmedi, hedefim pole almaktı. Ama güzel ve güvenli bir kalkış sonrasında ilk pit stoplara kadar benim için sakin bir yarış oldu. İlk pit stop sonrası tek pit stratejisi izleyen pilotların arkasında inanılmaz bir trafikte kaldım. O trafikten kurtulmak bana uzunca bir süre ve biraz da kanat kaybına sebebiyet verdi. Trafikten çıktıktan sonra da sorunsuz ve sakin bir stint ile yerimi korudum ve 3. olarak yarışı bitirdim. Tam olarak istediğim sonuca ulaşamasam da benim için idare eder bir sonuç oldu diyebilirim.


Rıdvan İpekçioğlu - Williams
Rıdvan İpekçioğlu - Williams

Sezonun 5. yarışı İspanya'da 20 Ekim'de koşulacak ve tabii ki canlı yayın ile Youtube kanalımızda olacak. Abone olmayı ve canlı yayın bildirimleri için çana tıklamayı unutmayın!


Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için Emre Baltaoğlu'nun sunumu ile 3 bölüm halinde Azerbaycan GP yarış videolarını da şuraya iliştirelim. Görüşmek üzere millet!

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page