top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTR Endurance League

Avustralya GP Podyum Röportajı

Merhaba. Sezonun ilk yarışı Avustralya GP geçtiğimiz pazar akşamı gerçekleştirildi. Yarışın kazananı Renault pilotu Onur Özyurt olurken, Ferrari pilotlarından Yahya Taşkın 2. Recai Aytekin 3. oldu. Zorlu ve bir o kadar da olaylara tanık olduğumuz Avustralya GP'de podyuma çıkan pilotlarımızla röportaja başlıyoruz.


Ali Bulut: Merhaba Onur. Sezonun ilk yarışı olan Avustralya GP'nin galibi sen oldun. Yarışa 6. cepten başladın ve mükemmel bir performansla damalı bayrağı ilk gören pilot oldun. Start anındaki kaostan faydalanarak 3. sıraya kadar yükseldin. Yarış hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Onur Özyurt: Sıralama turlarında sıkıntı yaşasam da yarış tam istediğim gibi gitti. Rakiplerin küçük hatalarından faydalanarak ilk sırayı aldım ve kontrollü bir şekilde yarışı tamamladım. Güzel ve heyecanlı bir yarış oldu.


Onur Özyurt - Renault
Onur Özyurt - Renault

Ali Bulut: Merhaba Yahya Taşkın. İlk viraja gelmeden Mercedes pilotu Umur Boyacı'yı avlayarak liderliği ele geçirdin. 7 tur lider gitmene rağmen Renault pilotu Onur Özyurt'a geçilerek 2. sıraya geriledin. Senin yarışın kırılma noktası neresiydi? Yarışı kazanabileceğine inanıyor muydun?

Yahya Taşkın: Öncelikle herkese merhabalar. Start anında iyi bir çekiş ile Umur Boyacı'yı geçmeyi başarıp, arkada bulunan Onur Özyurt ile farkı pit aralığına kadar 3 saniye civarında tutmayı düşünüyordum. Nitekim öyle de devam ediyordu. Benim açımdan yarışın kırılma noktası Sanal Güvenlik Aracı'nın girmesi oldu. Sanal Güvenlik Aracı'nın sonunda Onur Özyurt ile aramdaki fark 2 saniyeye düşmüştü. Tekrardan farkı açmak için son virajda biraz fazla gaza yüklenmemden dolayı soğuk olan lastiklerim ile tutunmayı kaybedip duvara vurdum ve kanadımı kırdım. 1 tur boyunca kırık kanat ile devam edip pite yöneldim ve yarış galibiyeti o anda benim ellerimden kayıp gitti açıkçası. Bu hatayı yapmamış olsaydım, yarışı kazanabileceğimi biliyordum. Artık olan oldu Avusturalya GP geride kaldı. Onur Özyurt'u tebrik ediyorum, yarış dışı kalan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Bahreyn GP'de görüşmek üzere.


Yahya Taşkın - Ferrari
Yahya Taşkın - Ferrari

Ali Bulut: Merhaba Recai Aytekin. Yarışa 3. sıradan başladın, pozisyonunu korudun ve 3. olarak podyumun son basamağına çıktın. Yarışın ilk bölümü senin için oldukça zor geçti ve 6.lığa kadar geriledin. Yarış hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaşır mısın?

Recai Aytekin: Merhaba. Yarışta kullanabileyim diye kullanılmamış yumuşak hamur lastiğimin kalmasını istediğim için, sıralamalarda son dakikalarda piste çıkmadım. Üçüncü sıradan yarışa başlamak belirlediğim strateji için uygundu.

İyi bir start aldım ve ilk tur 2. liğe yükseldim. Lastiklerimi korumam gerektiği için agresif bir sürüş ve çok sert savunma yapmadım. İlk turlarda sıra kaybetmiş olsam da pit stopa kadar kaybettiğim sıraları geri aldım. Sorunsuz bir pit ile yarışa devam ederken simülasyondan kaynaklanan bir sorun nedeniyle araç kontrolümden çıktı. Daha sonra aracın kontrolünü tekrar alabildim ancak arkamdaki pilota karşı oldukça zaman kaybetmiştim. Birkaç turluk mücadelemizden sonra yerimi koruyabildim.

Oldukça sıkıntılı bir yarış geçirmeme rağmen podyumda olmaktan mutluyum. Takım adına iyi puanlar aldık ve umarım tüm sezon boyunca bunu devam ettirebiliriz.

Çok çekişmeli ve keyifli bir sezon startı oldu bence. Tüm pilotları tebrik ediyorum.


Recai Aytekin - Ferrari
Recai Aytekin - Ferrari

Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için Emre Baltaoğlu sunumu ile Avustralya GP videosuna aşağıdan erişebilirsiniz.


64 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page